Letos to vypadalo s ciderem špatně. Jadrnička neměla jablka vůbec a českých pannenských bylo málo. Navíc opravuju střechu a tak tomu chyběla ta podzimní idylka.
České pannenské jsou docela kyselé jablka, které mají málo šťávy. Jsou to skvělé jablka na sušení a na štrůdl. Mošt z nich je hutný, kyselý, někdy i trochu červený. Ale je ho málo. Tak jsem koupil ještě bedýnku rubínů, sladkých a šťavnatých. Tohle celé dohromady jsem vylisoval a měl jsem 15l výborného moštu, docela sladkého 14,5NM i docela kyselého. Ač bych se rád chemii vyhnul, tak nádoby vyplachuju roztokem disiřičitanu draselného.
Kvašení jsem zkoušel jak nadivoko tak se šlechtěnými kvasinkami. Zatím ta druhá možnost dopadá lépe. Takže jsem minutu před zavíračkou vlítl do vinařských potřeb a pořídil šlechtěné kvasinky, tentokrát BS10. Ty by měly kvasit i při nižších teplotách, což je dobré pro udržení vůně a chuti původního moštu. Kvasinky nechám rozkvasit ve skleničce moštu tak hodinu a pak je přidám do demižonu. To už pění a voní jako kvásek do chleba.
Do demižónu dávám ze začátku méně moštu, protože při prvním kvašení mi většinou přetekl a ze stejného důvodu na něj nedávám kvasnou zátku. No a hlavně kvasit v chladu. Pomalinku.
Pokud se zadaří, tak tenhle cider povezu na ochutnávku ciderů, která se tak trochu chystá.