sobota 19. října 2013

Chcete si vyrobit cider? Je to snadné

Rubín je výborná moštová odrůda jablek

Dovolím si reagovat na článek v lidovkách "Chcete si vyrobit cider? Není to snadné". Nemyslím si to. Je kumšt vyrobit špičkový cider, ale není problém v domácích podmínkách vyrobit cider, který je dobrý. Spektrum chutí je široké a každému může chutnat něco jiného, chce to jen odvahu a nebát se.

V článku je řeč o výběru odrůd a tom, že u nás nerostou. Ano je to hledání a experimentování, ale odrůd, které jsou vyloženě nevhodné je málo. Nevhodná je třeba golden delicius a to protože je moc sladká. Cukr se přemění kvašením na alkohol a výsledná chuť je mdlá. Stačí je ale namíchat s kyselejšími jablky. Vůbec nezáleží na tom, jak jablka vypadají. Nemusí to být žádní krasavci. Vhodné jsou odrůdy, které se dobře moštují, které jsou trochu kyselé (kvůli chuti), trochu sladké (kvůli alkoholu) a trochu trpké (kvůli čištění). V každém případě by to ale měly být jablka zdravé a zralé.

Ohledně teploty kvašení to taky není tak komplikované. Špatně se bude dělat cider v paneláku, kde je 22C. To je moc vysoká teplota, cider pak kvasí moc rychle a ztratí vůni. Kdo má domek, tak najít místo, kde je teplota trochu nižší než v pokoji a trochu nemá moc výkyvy není problém.

Kvašení v láhvi je potřeba si zkusit, pokud se to nepovede, pak cider buď není perlivý, což není katastrofa, nebo v lahvi kvasí moc a hrozí její roztržení.

A zbytek? Mošt se dá vyrobit v moštárně, vybavení moc potřeba není. Chce to prostě hlavně odvahu. Třeba se to napoprvé nepovede, ale vyrobit cider není nic komplikovaného. Pokud si cider chcete vyrobit, řadu informací najdete na diskuzním fóru www.domaci-cider.cz.

středa 21. srpna 2013

O starém červeném rybízu

květ červeného rybízu

Prázdniny to byly vždycky jahody, les, borůvky no a ať mu nekřivdím, tak taky rybíz. Rybíz ze kterého se uzobávalo (to ještě šlo), rybízová buchta (ta byla výborná) a nekonečný rybíz, který se trhal na marmeládu (a to nás nebavilo). Rybíz červený, který byl jistota jistot, rybíz černý, který když opravdu dozrál byl vynikající a rybíz bílý, podivnost podivná.

Jak šel čas, tak rybíz pomalu mizel ze zahrádek, asi aby nepřekážel. Staré keře ubývaly, nehodí se k anglickému trávníku  a když už někde je rybíz, tak spíš moderní stromkový. Takové košťátko, na kterém roste pár kuliček. Marmelády (ktrerým se už nesmí říkat marmelády) se kupují v obchodě a rybízová buchta zmizela.

Když jsem koupil dům se zahradou, chtěl jsem nechat co nejvíce věcí původních. Paní měla staré keře rybízu a to jsem zatím nikdy neviděl. Keře dole obkládala kameny, aby nerostly nové výhony a ty staré nechávala růst. Největší keř měl větve tak čtyři centimetry v průměru. Mohutné staré černé větve a světe div se, rybíz stále rodil. Podle všech dobrých rad rybíz nejvíc rodí na tříletých větvích. Takové, ale ten keř snad ani neměl.

Zkusil jsem ho prožezat a to opravdu pilkou, tohle na kleště nebylo. Dal jsem pryč kameny a první rok jsem ubral tak třetinu větví. Další rok to stejné a nyní po pěti letech je keř krásně omlazený a rodí. Starý keř s dobrými kořeny, kterému nevadí ani mráz ani sucho. Poctivý červený rybíz.

čtvrtek 30. května 2013

Vrba Cider 2012

Je květen a jak dopadl loňský cider už je jasné, tož je čas rekapitulovat. Jak už jsem psal dřív, rok to byl extrémní na množství jablek. Udělal jsem pět várek, na kterých jsou nálepky jako VJ1 nebo ČP3. Ty první jsou z valašské jadrničky a ty druhé z českého panenského. Valašská jadrnička je na cider skvělá, jablka mají jak cukr, tak kyselinku a k tomu nádherné aroma. Jsou šťavnaté, takže se dobře lisují a navíc se špatně skladují. České panenské taky není špatné, ale je moučné, hůř lisuje a víc trpké, což dělá drsnější chuť.

Valašká jadrnička 1

Valašská jadrnička

Cider jsem dělal 15.9, jsou to první zralé jablka. Cukernatost moštu 13NM, nepřislazováno, nefiltrováno. Použil jsem kvasinky BS10. Kvasil ve skleněném demižónu při teplotě tak 13C. Koncem prosince šel do lahví, při lahvování jsem ho doplnil trochou pasterovaného moštu. S tímhle jsem byl na ochutnávce ciderů a zdá se, že chutnal.

Cider má krásnou žlutooranžovou barvu, krásnou vůni jablek a příjemnou ovocnou chuť. Bohužel přidáním moštu je v lahvích kalný a na dně jsou žmolky. Ale určitě můj nejlepší kousek sezóny.

Valašská jadrnička 2

Tenhle jsem dělal později a vkládal do něj velké naděje. Jednak proto, že jablka byly zralejší a taky proto, že jsem s ním nemusel spěchat na výstavu. Lisoval jsem 6.10, podmínky byly podobné, jen kvasil při nižších teplotách. Dlouho si udržoval vůni, ale pak se to zlomilo a vůně začala mizet. Nějak jsem nestíhal, tak byl dlouho v demižónu a do lahví šel až v březnu. 

Barva opět do oranžova, ale méně, je ale ještě víc kalný a v chuť nemá tak lahodnou. Je tam víc trpkosti, což jsem nečekal. Možná jsem ho nechal kvasit moc dlouho, jinak si to nedovedu vysvětlit. Takže taky dobrý, jen jsem od něj čekal víc.

České panenské 1

České panenské

Jablka jsou ze dvou hodně starých jabloní a jsou malá a trpká. Tahle odrůda je skvělá na štrůdl, protože je kyselá, to štrůdlu dá chuť. Tuhle várku jsem začal 24.8. Je to brzo a nemá to smysl. Jablka ještě nejsou úplně zralá a cukernatost byla jen 9NM. Výsledek je trpký a nestojí za námahu.

České panenské 2

O trochu později 8.9. jsem dělal další várku. Na téhle várce jsem zkusil maceraci, drcené jablka jsem nechal den ležet v chladu než jsem je lisoval. Mošt nebyl tak voňavý jako u jadrničky a když šel do lahví zdál se mi průměrný.

Cider má žlutozelenou barvu a trochu jablečné vůně si uchoval a oproti jadrničce trpčí chuť. Po několika týdnech v lahvi se ale původní drsná chuť docela zakulatila a vyniká svou délkou. Dopadlo to výrazně lépe, než to během celého procesu vypadalo. Zkvašený mošt z panenek má v sobě něco protivného jako aceton, ale časem to zmizelo a zvýraznila se zpět chuť jablek. Prostě příjemné překvapení.

České panenské 3

Tak tohle byl jen malý kousek, který jsem si odlil 3.11, když jsem dělal mošt. Mošt sladký jak cumel, 13NM což je u panenek hodně. Výsledek podobný jako u předchozího vzorku, jen mírně ušlechtilejší.

Ročník to byl docela povedený. To co jsem udělal už nejsou křivohubky a příjemně se to pije. Trochu to kazí estetika a pomalu pokukuju po filtru. Všechno jsem dělal ze svých jablek a odrůdově zase víc tuším jak chutná jadrnička a jak panenka. Přestal jsem přidávat curk při lahvování a přidávám mošt. Na chuť a perlivost to má blahodárné účinky, na krásu bez filtrování to není, uvidíme co bude příští rok. 


sobota 19. ledna 2013

Čmelín - domek pro čmeláky

Minulý rok jsem pozoroval jabloně, když kvetou a s překvapením jsem zjišťoval, že to zdaleka nejsou jen včely, co v květech bzučí. Bylo tam poměrně dost čmeláků. Takový čmelák je na tom ale mnohem hůř, žádný med z něj nekouká a tak mu nezbývá, než aby se o sebe postaral sám. Jenomže opylovat stromy zvládne skvěle a to dokonce i v horším počasí.

Během minulého roku jsem narazil na články o čmelínech, domek, který čmelákům poskytne útočiště. Ten nápad mne zaujal, jen v létě to už nedávalo smysl. Čmeláci se ubytují na jaře a pak už se nestěhují. I když venku zrovna sněží, tak do března není zas tak daleko. Ideální čas si čmelín pořídit a připravit se na první návštěvníky. Více si můžete přečíst na webu www.cmelaci.cz.