sobota 30. července 2011

Sušenky pro mlsouny

Neděle, odpoledne, kávička a ... žádná dobrota k tomu? To nééé.

ovesné vločky, máslo, mouka a skořice

Ke kávičce je potřeba sušenku, doma nic není, tak si ji upečeme za 10 minut. Asi nepotěším milovníky laboratorních receptů, dnes nebudou žádné gramy, tohle nechám na vás. A taky to není nic pro zdobiče, tohle je naturální, každá obludka vypadá jinak.

Takže dobrá sušenka potřebuje koření. Máme na výběr z celé řady, ale ty základní jsou skořice, hřebíček, zázvor, kardamon, vanilka či květy levandule. Hodit se může citrónová nebo pomerančová kůra, kakao, kokos nebo mleté oříšky. Takhle dostaneme mnoho variant a celý rok je co zkoušet. A až vyzkoušíte všechno, tak je tady ještě bílý pepř, koriandr nebo chilli.

Těsto vytvoříme z poloviny másla (a žádné švindlování) a mouky či ovesných vloček. Zkoušel jsem různé kombinace: samotné ovesné vločky, celozrnnou mouku, žitnou mouku, normální hladkou mouku a pokaždé to nějak dopadlo. Osladíme cukrem, karamelem nebo třeba javorovým sirupem, přidáme koření, špetičku soli a vypracujeme těsto. Těsto bude dost tuhé, z vloček spíš drobivé. Chce to ruční práci a pořádně propracovat ať se máslo rozpustí a vše se spojí dohromady. A ochutnávat. Jsou tam samé dobré věci, takže by se to dalo sníst i bez pečení :)

Co kypřicí prášek? Není potřeba. První recepty jsem dělal s jedlou sodou, pak jsem začal přidávat panáka domácího likéru, klidně to může být i becherovka, magistr nebo něco podobného. Na rozdíl od prášku do pečiva to chuť zlepší.

Z těsta pak uděláme váleček o poloměru mexického dolaru (pro měření doporučuji používat šupleru) a nakrájíme na stejně tlusté plátky. Ty naskládáme na pečící papír s dostatečným odstupem a upečeme.

Jak se pozná že jsou upečené? To je trochu zrádné, protože to vypadá dlouho jako že se nic neděje a pak máme černoušky. Navíc horké v troubě jsou měkké, tvrdnou až schladnutím.
Nedopečené sušenky jsou moučné a mají barvu téměř jako původní těsto. Přepečené už jsou tmavší a už je v nich cítit spálená mouka. A ty akorát jsou něco mezi tím :) Pokud nejsou úplně připálené, tak se dají sníst všechny.

Upečené necháme vychladnout a jde se na kávičku.

A jako inspiraci to může vypadat třeba takhle:

OVESNÉ SUŠENKY SE SKOŘICÍ A KARDAMONEM
Tyhle sušenky jsou plné zdravých věcí, nejsou moc sladké a hodí se k silné kávě. Doufám, že jsem to zvážil dobře, protože jsem to vážil jen kvůli tomu, abych to mohl napsat.

150g másla
150g jemných ovesných vloček
100g celozrnné mouky
30g skořice
půl lžičky kardamonu
trošku likéru (becherovka, magistr, ...)
dvě lžíce medu
dvě lžíce javorového sirupu

Pekl jsem 10 minut na 170C.

lépe se krájí nožem s pilkou

ten papír je docela důležitý

neděle 24. července 2011

Jak se dělá hořčice?

Hledal jsem nálev do okurek a našel jsem hořčičné semínka. Teda alespoň v receptu, v obchodě už ne. Regály s kořením nemám moc rád, protože nemají žádný systém. Jeden výrobce, druhý výrobce, není to podle abecedy ani podle ničeho jiného. Přečíst pytlík za pytlíkem a pak zpátky a ještě jednou a fakt tam není. Uff.

ocet, med, černá a světlá hořčice

Co nemají v obchodě mají u jogínů ve Střílkách. A fakt jo, jenže měli jen černou hořčici a já tušil, že na okurky to nebude ono. "Nebyli jste u nás na kurzu? Všichni z kurzu kupují hořčici a koriandr a já to ani nestíhám doplňovat!". Že by se jogíni učili zavařovat okurky? :)

Doma jsem sedl k internetu a začal hledat. Do okurek patří opravdu bílá hořčice, ta černá se používá jen na výrobu hořčice. To jsou ty černé ďubky v kremžské hořčici. Ale zato jsem našel řadu receptů, jak se hořčice dělá a to budu muset zkusit. Jen mi chybí to bílé hořčičné semínko, a jak tak koukám na ceny tak z eshopu by to chtělo koupit raději několik kilo.

Základní recept na hořčici jsem našel na www.labuznik.com/recipe.php?ID=10342

100g hořčičných semínek,  40g moučkového cukru,  asi 1/4–1/2 vinného svařeného octa

Hořčici umeleme na makovém mlýnku, pak přidáme cukr, načež stále míchajíce přidáme svařený, studený ocet. Připravíme hustou kaši, kterou dáme na 2 hodiny uležet.
Poté přidáme tolik octa, aby byla hořčice přiměřeně hustá. Dáme ji do sklenice, vzduchotěsně uzavřeme a uložíme ji. Po 14 dnech ji můžeme upotřebit

Tohle celé bude potřeba ještě vylepšit kořením a solí, ale to už se dá domyslet, inspirace je třeba ve článku Barbařiny domácí hořčice.

pomleté světlé hořčičné semínko

sobota 23. července 2011

Začínáme ...

Posledních pár měsíců se odhodlávám k založení nového blogu. Nového protože už jsem jeden psal, jen se mi to v životě nějak semlelo, že už nebylo o čem. Tak jsem nepsal a blog strádal.
Tentokrát bych si chtěl vzít širší téma než hudbu. Dlouho jsem hledal jak to všechno propojit, jak ty věci spolu souvisí a připadalo mi, že prostě nesouvisí.

A Dnes mě to v autě napadlo. Jel jsem z Hrochova Týnce (mimochodem báječný název pro město) a vezl jsem starý dřevěný lis, který jsem koupil na aukru. Vzpoměl jsem si na píseň od Jana Buriana, kterou vlastně přeložil z dánštiny:


MODLITBA PŘED JÍDLEM

Chléb k namazání
dej mi dnes.
V mých rukou
Setká se měkké a tvrdé
a sluneční záře másla zavalí
tmu chleba.
Dej ať se dotýkám toho z čeho žijeme
hnědého chleba, žlutého másla,
lásky

A to je ono. Tolik času trávím u věcí, kterých se ani není možné dotknout. Vymýšlím strategie, programuju, koordinuju, telefonuju, schůzuju, anylzuju, ale nějak se mě to nedotýká.
Takže můžete se těšit na zahradu, kuchyň, přírodu, asi i kousek hudby, prostě toho, co se mě dotýká.

http://www.janburian.cz/